Školní poradenské pracoviště

Školní poradenské pracoviště (ŠPP) aktivně poskytuje poradenské a konzultační služby žákům, rodičům a pedagogům s cílem zlepšit sociální klima školy a posílit pozitivní vztahy mezi všemi účastníky. Naší prioritou je zavádět preventivní programy zaměřené na minimalizaci školní neúspěšnosti a sociálně nežádoucích jevů. Sledujeme a vyhodnocujeme účinnost těchto programů, a zároveň vytváříme metodické zázemí pro jejich realizaci.

Důsledně pracujeme na začlenění žáků se speciálními vzdělávacími potřebami i nadaných dětí do běžné výuky, čímž podporujeme jejich rozvoj. Dále vytváříme příznivé podmínky pro kulturní a sociální inkluzi.

ŠPP se zaměřuje také na intenzivní podporu žáků s neprospěchem, diagnostiku vztahů ve třídách a posilování týmové spolupráce mezi žáky. K tomu využíváme i anonymní průzkumy, které nám poskytují zpětnou vazbu o vztazích a případných problémech. Dlouhodobě prohlubujeme spolupráci s rodiči i s externími poradenskými zařízeními, abychom integrovali všechny dostupné služby a poskytli co nejefektivnější pomoc.

Naše činnost je podpořena včasnou intervencí při řešení individuálních problémů žáků i tříd, což přispívá ke zdravému a bezpečnému prostředí ve škole.

Činnost ŠPP zajišťuje výchovný poradce, školní metodik prevence, školní speciální pedagog. Dále se na poradenských službách školy významně podílí třídní učitelé.

Veškerá dokumentace pracovníků ŠPP o svých činnostech je vedena v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů a je archivována. Přístup k dokumentaci o dítěti mají pouze rodiče. Minimální preventivní program a plán poskytování poradenských služeb je rodičům přístupný k nahlédnutí.